Súboj o školné v Británii

Autor: Mária Čikešová | 2.1.2011 o 22:04 | (upravené 22.3.2011 o 21:35) Karma článku: 5,67 | Prečítané:  1236x

Už dva mesiace môžme sledovať búrku, ktorá sa drží nad Britskými ostrovmi a ktorú vyvolal zámer zvýšiť školné. Čo sa to vlastne v Británii v posledných dňoch deje?

Britská vláda pred niekoľkými mesiacmi predložila návrh na zvýšenie poplatkov za štúdium platné od jesene 2012. Návrh bol schválený v oboch komorách britského parlamentu. Dnes je isté, že školné sa zvýši na 6 tis. libier ročne, vo výnimočných prípadoch až na 9 tis. libier. V takom prípade pôjde skoro o trojnásobok súčasných poplatkov. Tento návrh vyvolal silnú vlnu nevôle, pretože podľa názoru obyčajných ľudí sa vzdelanie stane luxusom. Navyše sa kabinet pod vedením konzervatívca Davida Camerona rozhodol zrušiť sociálnu sieť dotácií pre 600 tis. chudobných stredoškolákov, ktorá pre nich predstavovala dávku 30 libier týždenne.

Cameron po vlne násilných nepokojov, negatívnom ohlase zámeru u verejnosti, vymenoval liberála Simona Hughesa, do funkcie advokáta pre prístup k vysokoškolskému vzdelaniu. Ako povedal sám Hughes, jeho úlohou je vysvetľovať ľuďom fakty. Hughes má počas nasledujúceho pol roka presviedčať ľudí z "chudobnejších" pomerov, aby dávali svoje deti na vysokoškolské štúdium. Mimochodom ide o politika, ktorý sa zdržal pri hlasovaní o návrhu v Dolnej snemovni. Ale čo už - keď ide o funkciu.

Paradoxne sa kabinet Davida Camerona oficiálne (teraz asi už len pro forma) usiluje o zvýšenie počtu vysokoškolských študentov zo znevýhodnených pomerov. V diskusiách na internete sa ozývajú ľudia zo stredných vrstiev, ktorých sa zámer dotýka. Zdá sa, že tento špás bude pre ich rodinný rozpočet, ak nie likvidačný, tak určite veľmi náročný.

Keď je reč o peniazoch z vlastného vrecka, rodičia sa začnú viac zaujímať aj o hodnotu vzdelania. Prieskum Netmums na vzorke 1000 rodičov ukázal, že len 21 % opýtaných sa domnieva, že zvyšovanie poplatkov je v súčasnej ekonomickej situácii potrebné. Ale 32 % sa vyjadrilo, že nebude mocť podporovať štúdium svojich detí, t.j. ich deti nebudú pokračovať vo vysokoškolskom štúdiu.

Poviete si, prečo toľko kriku. Ako zaujímavosť uvediem, že na troch najlepších britských univerzitách (Oxford, Cambridge a Bristol) študuje menej než jeden zo 100 študentov z "chudobných" pomerov. ("Chudobných" uvádzam v uvodzovkách, pretože neviem, čo si Briti predstavujú pod pojmom chudobný.)  Reálne sa ukazuje, že najlepšie vzdelanie bude prístupné len majetným vrstvám.

Proti zámeru konzervatívcov a liberálov sa postavila verejnosť, študenti, rodičia. Študenti vytvorili aktívne siete a hnutie proti zavedeniu zvýšených poplatkov. Sú aktívni aj na politickej úrovni, hľadajú si partnerov medzi odbormi, sú v médiách ... . Naopak National Union of Students (oficiálne združenie študentov) sa najprv zdráhal zapojiť do protestného hnutia. Nakoniec však NUS a jeho lídri našli odvahu reprezentovať študentov a ich záujmy. Od násilných demonštrácií by sa mal protest posunúť ku koordinovaným "mierumilovným" protestom.

Prečo vlastne predložila vláda v Británii takýto nepopulárny návrh? Školné v Anglicku zaviedli ešte labouristi v šk. r. 1998/99. Aj vtedy vyšli študenti do ulíc. Školné vtedy predstavovalo cca 1 tis. libier ročne, bolo skôr symbolické. Napriek tomu si školné a zrušenie grantov vtedy vyžiadalo svoju daň. Mnoho študentov muselo a musí popri štúdiu aj pracovať. V tom čase dávala britská vláda na vysokoškolské vzdelávanie menej ako 1 % HDP podľa OECD. Podľa Education at a Glance 2010: OECD Indicators Spojené kráľovstvo v roku 2007 (posledné oficiálne údaje zverejnené OECD) vynaložilo 0,9 percenta HDP na vysoké školstvo z verejných zdrojov. Mimochodom Slovensko dalo podľa rovnakej štatistiky 0,8 % a priemer EÚ19 bol 1,3 % HDP.

Takže zase sú to peniaze? Áno, dôvodom je nedostatok financií. Britská vláda sa rozhodla znížiť počty študentov. Budúci rok budú mať vysoké školy vo svojich rozpočtoch menej ako 700 mil. libier. Znižovať sa budú aj granty na výskum.

Médiá predpokladajú, že priemerne budú univerzity spoplatňovať štúdium na úrovni 7 tis. libier. V marci tohto roku univerzity ofciálne zverejnia výšku nového školného. Zdá sa, že rok 2011 bude pre britských študentov a učiteľov rovnako turbulentný. Už koncom januára ohlásili študenti ďalšiu demonštráciu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Raši, Zmajkovičová, Kubánek. Ktorí krajskí šéfovia Smeru by mali končiť

Ohlasované zmeny krajských šéfov Smeru považuje politológ Grigorij Mesežnikov len za kozmetickú úpravu pre verejnosť.

DOMOV

Kosík na videu z afrického väzenia odpovedá Kaliňákovi

Gašpar s Kaliňákom spochybňovali pravosť vyhlásenia bývalého siskára Ľuboša Kosíka o únose prezidentovho syna. Kosík poslal video ako dôkaz.

ŠPORT

Navrátilová: Cibulková nemá žiadnu silnú zbraň

Legenda hovorí vo veľkom rozhovore pre SME aj o prvom triumfe vo Wimbledone.


Už ste čítali?